Paylaş
Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0Share on LinkedIn0Share on Google+0

Bu yazıda özet  güvenlik presiplerini sıralamaya çalışacağım.

 1. İşletim sisteminizi (XP, Windows 7, Windows 8, Linux, Mac OS X  ) güncel tutunuz.
 2. Bilgisayarınızda anti-virüs kurulu olsun ve anti-virüsünüzü güncel tutunuz.
 3. P2P torrent, illegal video, crack program vb. indirip bilgisayarınıza kurmayınız.
 4. E-posta şifrenizi zor ve akılda kalıcı şekilde belirleyin. Doğum tarihinizi , adınızı soyadınız, çocuğunuzun veya eşinizin adını, içermemesine özen gösteriniz. Büyük küçük harf, rakam ve  bunların dışında kalan karakterleri  içermesine özen gösteriniz.
 5. Şifresiz ağlara zorda kalmadığınız sürece girmeyiniz. Eğer girmek zorundaysanız bu tür ağlara girdiğinizde e-postanızı, banka hesaplarınızı veya kullanıcı adı ve şifrenizle girdiğiniz herhangi bir internet servisini kullanmayınız. Kullanmak zorunda kaldıysanız şifrelerinizi daha sonra değiştiriniz.
 6. Kablosuz ağ kandırmalarına dikkat ediniz. Örneğin : Gittiğiniz bir kafede kafenin üst katında bulunan kötü niyetli bir saldırgan gittiğiniz kafenin yayınladığı aynı ağ ismi ile kablosuz yayın yapabilir ve kullanacağınız bütün internet trafiğini kendi kablsuz ağ yayın cihazı üzerinden dinleyebilir. Sonucunda ise size ait birçok hesap ve şifre bilgisini ele geçirebilir.
 7. Sosyal ağları kullanırken size özel olan bilgilerinizi yayınlamamaya özen gösteriniz. Genel prensip olarak yüzyüze tanışmadığınız kişilerle sosyal ağlarda  arkadaş olmayınız ve arkadaşlık isteklerini kabul etmemeye özen gösteriniz. Evinizden uzaktayken, evinizde herhangi biri veya hırsız alarmı bulunmuyorsa checkin yapmamaya özen gösteriniz.
 8. Sosyal ağlar üzerinden veya sms ile arkadaşlarınızdan geliyormuşcasına gelen para isteklerinden, araba kazandınız, çekiliş kazandınız, iphone kazandınız gibi mesajlara itibar etmeyiniz. Bu tür çekilişler gerçekse talihlilerin yayınlandığı gazete veya web sitelerinden kontrol ederek kampanyanın gerçekten size çıkıp çıkmadığnı öğrenebilirisniz.
 9. Bilgi İşlem, Banka, Telefon Operatörleri veya benzer diğer kurumlardan gelmiş gibi görünen ve sizden şifre, kullanıcı adı, kişisel bilgi, hesap bilgisi  isteyen bir web sayfasına yönlendiren e-postaları dikkate almayınız.
 10. Ortak kullanımda olan bir bilgisayardan veya arkadaşınızın bilgisayarından e-posta, sosyal ağ, banka gibi hesaplarınıza giriş yaptığınızda tarayıcılarda bulunan şifre hatırlama seçeneklerinin kapalı olduğundan emin olunuz. Kritik bir uygulamaya giriş yaptıysanız daha sonrasında şifrenizi kesinlikle değiştiriniz.
 11. Online alışveriş sitelerinde satın alma işleminin gerçekleştiği sayfaların güvenlikli https://protokolüne sahip olduğundan emin olunuz. Emin olmak için tarayınızın adres satırında yeşil kilit anahtarının olup olmadığına bakınız.

Paylaş
Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0Share on LinkedIn0Share on Google+0